С книга в ръка – учениците от ПГСС отбелязаха 23 април

По повод 23 април – Световен ден на книгата и авторското право, в ПГСС – гр. Карнобат бяха организирани разнообразни инициативи, посветени на книгата, четенето и любовта към знанието.

Денят е обявен от ЮНЕСКО през 1995 г. и има за цел да насърчава четенето, книгоиздаването и уважението към авторското право. Датата е символична за световната литература, тъй като е свързана с имената на велики творци като Шекспир и Сервантес.


Събитията в училището преминаха под знака на националната кампания „Походът на книгите“, която всяка година обединява училища, библиотеки, учители и ученици в стремежа да превърнат книгата в неизменна част от ежедневието на младите хора.


В училищния кът се проведоха четения на любими литературни произведения и откъси от книги, които вдъхновяват младите хора да мечтаят, да търсят и да откриват нови светове. Учениците споделиха впечатления от прочетени книги и обсъдиха силата на словото и ролята на литературата в живота на човека.
Като част от инициативите нашите възпитаници се включиха със свои есета в конкурса на Българската библиотечно-информационна асоциация, организиран във връзка с „Походът на книгите“, показвайки творчество, въображение и отношение към книгите и четенето. С голямо старание бяха изработени тематични табла, посветени на книгите и четенето.


Учениците посетиха НЧ „Димитър Полянов“ и разгледаха общинска библиотека – Карнобат, където благодарение на служителите в библиотеката, се запознаха с богатството на библиотечния фонд, научиха интересни факти за историята на книгите и значението на четенето в съвременния свят. С удоволствие разгледаха изложбата на картини „Палитра“. Посещението се превърна в истинско пътешествие сред света на литературата и изкуството.


С тези инициативи учениците и учителите от ПГСС още веднъж доказаха, че четенето е ценност, която обединява поколенията и отваря врати към нови възможности и мечти.